Kristal Köpekbalığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Deneyimli bir akvaristseniz, akvaryumunuza sahip olduklarınızdan farklı bir balık türü eklemeyi planlıyorsanız Kristal Köpekbalığı harika bir seçim olacaktır. Bu tür, nispeten büyük bir balık türü olabilir. Ancak akvaryumunuzun içine birkaç günde adapte olacaktır.

Bilimsel adı Balantiocheilos melanopterus olan Kristal Köpekbalığı, orta düzeyde bir bakım gerektirir ve sakin bir mizaca sahiptir. Siyah, gri ve sarı gibi çeşitli renkleri bulunan bu balık 10 yıla kadar yaşayabilir. Yaşadığı süre boyunca 30 cm uzunluğa ulaşabilir. Beslenme tipi omnivordur. Cyprinidae familyasına ait olan bu balık, tatlı su ve bitki kökleri olan bir akvaryumda yaşamayı tercih eder. En az 600 litre gibi büyük bir akvaryum da ancak beslenebilir. Su sıcaklığının 22 – 27 santigrat derece olması gerekir. Suyun sertliği ise 5 ila 12 dh arasında tutulmalıdır.

Kristal Köpekbalığı’nı ilk olarak 1850 yılında bulan Peter Beeker, köpekbalıklarının sayısının son 10 yılda endişe verici bir şekilde % 50 azaldığını söylemiştir. Bu türlerin 1996 yılında tehlike altında olduğu da ilan edilmiştir.

Kristal Köpekbalığının Kökeni
Büyük bir balık olan Kristal Köpekbalığı Asya kökenli olup genellikle büyük göllerde, nehirlerde ve diğer su kütlelerinde bulunur. Soyu tehlikede olan bu balığın özenle yetiştirilmesi önemlidir. Çoğunlukla Tayland, Malezya, Kamboçya, Kalimantan ve Sumatra gibi hızlı nehirlerin olduğu yerlerde bulunurlar.

Kristal Köpek Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Karakteristik Görünümü ve Özellikleri
Kristal Köpekbalığı, belirgin bir şekilde ayakta duran sırt yüzgeci ve siyah kenarlı sarı çizgili uzun bir torpido benzeri gövdeye sahiptir. Bu balıkların küçük ve tek renkli sırt yüzgeçlerine ek olarak çok daha küçük anal yüzgeçleri vardır. Vücudunun üst kısmı geçişli gri bir renge sahiptir. Göbek kısmı daha parlaktır. Sahip olduğu renkler sayesinde ışık, vücudunda güzel bir şekilde yansır. Balığın gözleri nispeten büyüktür, bu da daha büyük alanlarda avlanma yeteneği kazandırır.

Kristal Köpekbalığı Mizacı
İsmi bir köpekbalığı olsa da bu balık türü sakin mizacı ile bilinmektedir. Dört ila altı balık bulunan bir grupta yaşamayı tercih ederler. Bu balıkların doğası gereği nadiren agresifleştiğini görebilirsiniz. Ancak diğer küçük balıklarla birlikte tutarsanız, onları yutma olasılıkları yüksektir. Kristal Köpekbalıkları oldukça aktiftir, ancak bazen bitkilerin köklerini saklanma alanı olarak kullanmaktan da hoşlanırlar. Balık tankının içinde rahat ederlerse oldukça iyi yüzücülerdir. Ara sıra akvaryumdan atlamaya bile çalışabilirler. Mükemmel incelikte gövdeleri hızlı ve kıvrak olmalarını sağlar.

Besleme Biçimi
İstekli yiyiciler oldukları için genel olarak aşırı yemek yerler. Bu yüzden yem verirken son derece heyecanlandıklarını fark edebilirsiniz. Bir öğünde aşırı besin vermek yerine günde iki kez besleyebilirsiniz. Sunduğunuz her şeyi yiyebilirler. Yük kaliteli pullar ile de besleyebilirsiniz. Canlı ya da dondurulmuş deniz ürünlerini de severler. Ispanak gibi sebzeleri de verebilirsiniz. Kristal Köpekbalığı vahşi doğada larvaları ve böcekleri yiyecek beslenir. Çok yönlü yeme alışkanlığı sayesinde akvaryumdaki yosunları da temizlerler.

Bir başka köpekbalığı türü için şu yazıya da bakabilirsiniz: Gökkuşağı Köpekbalığı Özellikleri ve Bakımı
 

Benzer konular