Gökkuşağı Köpekbalığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Gökkuşağı köpekbalığı, koyu gri uzun gövdeleri, kırmızı yüzgeçleri ve uzun sırt yüzgeçleri ile Cyprinidae ailesinin diğer üyeleri arasında öne çıkar. Sıcak nehirlerinde yaşadıkları Güneydoğu Asya'ya özgüdürler. Aktif yüzücüler oldukları için yaklaşık 200 litre ve üzeri akvaryumda yaşarlar. Mağaralar, bitkiler ve deniz kenarından toplanmış dal parçası gibi nesneler akvaryuma mutlaka dahil edilmelidir. Rengarenk görüntüleri sakin olduklarını düşündürmesine rağmen gerektiğinde bölgelerini savunup saldırganlık gösterirler. Akvaryumdaki yosunları yemeyi sevdikleri için de iyi birer temizleyicidirler.

Gökkuşağı Köpekbalığı Genel Özellikleri
Popüler gökkuşağı köpekbalığı, koyu gri ile siyah arasında kırmızımsı renk tonları olan yüzgeçleri ile şaşırtıcı derecede güzel bir balıktır. Bilimsel olarak Epalzeorhynchos frenatus olarak bilinen bu balıklar yarı agresif olmalarıyla öne çıkar. Eğer akvaryumda başka köpekbalığı beslemeyecekseniz, gökkuşağı türü bir akvaryum için iyi bir seçim olacaktır. Bazen kendi türlerine karşı bile saldırgan hale gelebilirler, bu nedenle bu cinsten sadece bir balığın tankta olması daha iyi olur. Ayrıca, gökkuşağı köpekbalığı doğada baskın karakterli olduğundan, benzer büyüklükteki diğer balık türlerine sahip olmak daha iyi olacaktır.

Tayland'a özgü tropikal tatlı su balıklarıdır. İlk için, bu balık türünün bakımı biraz zordur. Bu yüzden önce balık besleme konusunda biraz deneyim sahibi olmanız ve ardından akvaryumunuza bir gökkuşağı köpekbalığını eklemeniz daha iyi olacaktır. Gökkuşağı köpekbalığının ömrü 5-8 yıldır ve maksimum 15 -40 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bu cinsi mutlu ve sağlıklı tutmak için, akvaryumunuza belirli bölgeleri işaretlemelerine ve diğer balıklarla kavga etmelerini önlemeye yardımcı olacak çok fazla kaya, bitki örtüsü ve dal parçası eklemelisiniz.

Gökkuşağı Köpekbalığı Özellikleri ve Bakımı.png


Gökkuşağı Köpekbalığı Fiziksel Özellikleri
Okyanus köpekbalıkları ile kıyasladığınızda, Gökkuşağı köpekbalığını ilk görüşte çarpıcı bir şekilde benzer bulabilirsiniz. Bu balık ırkı, uzun bir sırt, düz bir karın ve dik sırt yüzgeci ile küçük boyutlu bir köpekbalığı versiyonu gibidir. Burunları bellidir; yüzgeçler kırmızı veya turuncu renktedir. Balığın küçük kafasında iki büyük gözü vardır ve ağızda iki çift bıyık bulunur.

Balıkların cinsiyetlerini anlamak için tamamen büyüyene kadar beklemelisiniz. Erkeklerin daha parlak renkli ve daha ince gövdeleri vardır. Dişi balıklar, yağları belirgin bir karın ve soluk renkleri ile kalın bir gövdeye sahiptir. Bu cinsin yaygın olarak bulunan bir diğer çeşidi, kırmızı gözlü ve yüzgeçli Albinotik balıklardır. Albino Gökkuşağı köpekbalığı özellikle daha beyaz bir gövdeye ve turuncu veya kırmızı yüzgeçlere sahiptir.

Gökkuşağı Köpekbalığı Yetişme Ortamı
Bu balıklar için doğal yaşam alanları, çoğunlukla suyun alt yüzeyinde yüzdükleri kumlu nehirlerdir. Bulundukları suyun 6-8 pH ve 12 dereceye kadar sertlik içerdiği görülmüştür. Çok iyi yüzücüler oldukları için tankta çok fazla hareket etmeyi severler. Bu nedenle Gökkuşağı köpekbalığı için çok fazla yatay alana sahip daha büyük bir akvaryum kurduğunuzdan emin olmalısınız.
 

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
981
Çözümler
26
Tepkime puanı
508
Puanları
93
Yaş
18
Konum
İstanbul
Başlığında görünce aklıma bir an rengarenk bir köpek balığı gelmişti. Ama bu kırmızı-siyah rengi gökkuşağından daha güzel doğrusu. Dediğiniz gibi çok güzel görünüşlü canlılar ❤.
 

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Başlığında görünce aklıma bir an rengarenk bir köpek balığı gelmişti. Ama bu kırmızı-siyah rengi gökkuşağından daha güzel doğrusu. Dediğiniz gibi çok güzel görünüşlü canlılar ❤.
Bence de, siyah ve kırmızının yarattığı kontrast, rengarenk olmasından daha dikkat çekici duruyor. Bir de siyaha ışık vurdukça zaten renk saçacaktır. :love:
 

Benzer konular