Tavşanlara Aşı Yaptırılır Mı?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,321
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Tavşanlar bağışıklık sistemi kuvvetli canlılardır. Tavşanlar için düzenli aşı takvimi yalnızca ömürlerini kısaltıp karaciğerlerine zarar verecektir. Hasta olmadıkları müddetçe aşıya ihtiyaç duymazlar. Sağlıklarını korumak için doğal alternatifler tercih edilebilir.

İç p
1584842453763.png
arazit

Elma sirkesi tavşanların suyuna katıldığında iç parazit oluşumunu engellemekle birlikte tüylerinin parlak ve canlı olmasını sağlar, çiş kokusunu minimuma indirir. 250 mL'ye 2 damla şeklinde damlatabilirsiniz. Sulukların üzerinde suluğun kaç mL olduğu yazmaktadır.

Tavşanlarda mantar hastalığı aşısız önlenebilir mi?

Mantar hastalığı bağışıklığı düşük ve kirli ortamlarda bakılan tavşanlarda sık sık görülmektedir. Mantar hastalığının önüne geçmek için tavşanın bulunduğu alan temiz tutulmalı ve havalandırılmalıdır. Özellikle beton zeminde bakmaktan kaçınılmalıdır.
Tavşanlarda tek tip beslenme yeterli vitamin ve proteini alamayacaklarından dolayı yanlış bir beslenme türüdür ve mantar gibi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bağışıklıklarını güçlü tutmalarını sağlamak için besin skalası geniş tutulmalıdır.

Tavşan mantar hastalığına yakalanmışsa ne yapılmalıdır?

Tavşanınızın mantar hastalığına yakalandığını düşünüyorsanız öncelikle bir veteriner hekime danışmalısınız. Hastalığın derecesine bağlı olarak krem veya aşı tedavisi uygulanacaktır. Mantar hastalığının herhangi bir ilaç kullanmadan geçme olasılığı oldukça düşüktür ve evde uygulanacak bir tedavisi yoktur. Yalnızca veteriner hekim tarafından önerilen krem veya aşı kullanılmalıdır.
Ek olarak:
Mantar aşısı tek bir dozda etki etmeyebilir. İlk dozda aşı tam etkisini gösteremeyebilir ve tüylerde dökülmeye yol açabilir. Çoğunlukla ikinci dozdan sonra iyileşme görülmektedir. Tavşanınızın bağışıklık sistemine göre tedavi süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Kuduz
Tavşanlar, kedi-köpeğin aksine kuduz taşıyıcısı değildir. Tavşanların kuduz aşısı olmasına ihtiyaç yoktur.
 

Benzer konular