Scottish fold-Bilgilendirme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gamzeli

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
22 Eki 2020
Mesajlar
8
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
Trakya
-Hemen yargılamadan sonuna kadar okuyun lütfen, yanlış bir bilgim varsa düzeltin-
Nedense Folflarla dik kulaklı ya da british çifleştirme hasta yapmaz diye bir yanlış anlaşılma var .
Kırık kulaklı kedileri kimle çifleştirirseniz çiftleştirin hastadır. Hepsi hastadır, hastalığın ismi osteokondrodisplazidir ve her kırık kulaklıda farklı seviyelerde ilerler. Kulaklarının kırık olması başlı başına eklem rahatsızlığının göstergesidir, cins özelliği değildir.

Genelde bilmeden karşıt olarak diyorlar ki "Ama kedi federasyonları sağlıklı diyor" size arka planda olan olayları anlatıyım.

İlk şunu söyliyim tüm kedi federasyonları sağlıklı demiyor. Kırık kulaklı kedileri Ne GCCF ne de FIFe...gibi kedi federasyonları bile hastalıkları dolayısıyla cins olarak tanımıyorlar.

Kırık kulaklı ile düz kulaklı çiftleştirmesinin sağlıklı olacağını savunan diğer yetiştiricilerede zamanında bir idda sunuldu. 300'den fazla yetiştiriciye, bu teoriyi kanıtlamak için kedilerini ücretsiz olarak sağlıklı olduklarını kanıtlama fırsatı sunuldu. Reddettiler, 1 tanesi bile çıkıp benim kedilerim sağlıklı diyemedi. Bu çok şey ifade ediyor: açıkça kedilerinin sağlığı konusunda yalan söylüyorlardı, başka bir deyişle, kedilerinin hasta ve acı çektiğini biliyorlar ve buna devam ediyorlar.

Benzer anlaşma World Cat Federation(WCF) araştırmacı Leslie Lyons sunuldu onlar bile geri yanıt vermedi. Bu cinsin sağlıklı olduğuna dair hiç bir kanıt veremiyorlar yüzsüzce hala sitelerinde dik kulak×fold sağlıklıdır diyorlar; olay para. İnsanlar okumuyorlar çok kolay kanıyorlar kimse çocuğu gibi sevdiği kedisine hasta demek istemez bu yüzden bilim bile inkar edicek seviyeye geliyorlar.

Bu sesiz kalan yetiştiricilerin tersine bilim insanları, araştırmalar, veterinerler hekimler bu hayvanların hasta olduğunu kanıtları ya ortaya koyuyorlar.

Okumaya üşenirseniz kısaca sonuç olarak şu yazıyor; Tüm scottish fold kedileri bir dereceye kadar osteokondrodisplaziden muzdaripti, en iyi çözüm, üreme için kıvrık kulaklı kedileri kullanmaktan kaçınmak...

Bu önemli bir kaynak Universities Federation for Animal Welfare'in.

Buraya sadece iki araştırma koydum ama başka bir sürü var, araştırabilirsiniz. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi araştırması bile var orda da denek kedilerin hepsinde farklı seviyede osteokondrodisplazi görülmüş.

Birde veteriner hekim konuşması, veteriner hekim Bahar Gün Akın'ın konuşmasını:
İnkarın kimseye faydası yok, canlara zararı var.
 

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,321
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Çok faydalı bir yazı olmuş, keşke cins kedilerin hiçbiri bu tarz kalıtsal hastalıklara sahip olmasa... :(
 

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
1,854
Çözümler
26
Tepkime puanı
974
Puanları
113
Konum
İzmir
kedi üretimini durdurmadıgımız surece bu tur durumların caresı olmayacaktır.

Cins eşleştirme yoluyla genetik hastalıkların cogalmasına sebep oluyoruz.
 

Benzer konular