Sarı Mavi Ara Papağanı Hakkında Tüm Bilgiler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
360
Sarı Mavi Ara Papağanı


Sarı mavi ara papağanı uzun kuyrukları ve sarı- mavi renkte ki tüyleri ile Dünya’da tanınan bir papağan türüdür. Kökenleri Güney Amerika’nın bataklık ormanlarında ki Paraguay, Brezilya, Panama, Bolivya ve Trinidad bölgelerinde üremeleri gerçekleşir. Ortalama boyları 70-80 cm’dir. Kiloları yaklaşık 900- 1300 gramdır. Bu ortalama kilolar sayesinde Dünya’nın en iri papağanları arasında yerini almaktadırlar. Sarı mavi ara papağanları sahip olmuş oldukları siyah çeneleri, altın renginde ki alt kısımları, yeşil alnı ve mavi kanatları, kuyruğu ile canlı bir görünüm sergilemektedirler. Gagaları oldukça kuvvetli ve bir testere gibi olduğu için kabuklu yemişleri kolaylıkla kesebilirler. Yüzleri beyaz renktedir. Bazı türlerin alt taraf renklerinde ve göğüs bölgelerinde kavuniçi, portakal rengi hâkimdir.

Sarı Mavi Ara Papağanı Beslenme şekilleri

Sarı mavi ara papağanların beslenme şekilleri çeşitli karışımlardan oluşmaktadır. Bu papağanları etkileyen besinler arasında hububatlar yer almaktadır. Hububatlar papağanların vitamin eksikliği gibi problemler yaşamasına neden olur. Karışım diyetinin içeriğinde hububatlar ile birlikte kuru meyveler, kabuklu yemişler, taze meyve ve sebzeler bulunmalıdır. Papağanların beslenmesinde yüksek yağ içeriği bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır. Bazı yiyeceklerde papağanların beslenmesinde zehirli gıdalar arasındadır. Zehirli gıdalar arasında çikolata, kiraz, avokado, kafein, gülgillerin meyve çekirdeği papağanlara zarar vermektedir. Üreme süreçlerinde böcek ve larvalarını bol miktarda tüketmektedirler. Sarı mavi ara papağanlar doğal yaşam alanlarının güney bölgelerinde Kasım aylarında kuluçkaya yatmaktadırlar. 2- 4 arasında yumurtayı kuluçka döneminde üretirler.

Sarı Mavi Ara Papağanı Evde bakım süreci

Boy ebatları göz önüne alındığında evde besleme yönünden bakımı oldukça zor bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Sarı mavi ara papağanlar çok iyi bir uçucu oldukları için evde bakılacaklarsa geniş alanlarda uçmaları sağlanmalıdır. Avantaj olarak diğer ara papağan türlerine göre daha kısa sürede uyum sağlayabilirler fakat dezavantaj olarak evde geniş alanı olmayanlar çok sıkıntı yaşayabilirler. Diğer papağanlardan ayıran bir özelliği de kanat üzerinde bulunan kapak olarak adlandırılan bölgeler sarı değil bunun aksine koyu- yeşil renktedirler. Sergilemiş oldukları şaşırtıcı ve çarpıtıcı görünüşleriyle ve konuşma yetenekleri ile oldukça ilgi görmektedirler. Evcil hayvanların sergiledikleri davranışlardan farklı olarak sahiplerinden bilgi ve efor isterler. Sosyal ve zeki olan bu papağanlar sahiplerine karşı çok yakın bir bağ kurmaktadırlar.