muhabbet kuşu neden ishal olur

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

duru

Hayvansever
Kus Dostu
Katılım
23 Haz 2019
Mesajlar
2
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
kartal
merhabalar buğün aldıgım muhabet kuşum eve getirdiğinde ishal oldu irterneten baktıgımda yanlızlık yüzünden dediler sizinde fikirlerini almak isterim
şimdiden teşekkürler
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
Merhabalar @duru stresten ve korkmadan kaynaklı ishal durumu olabilir. Birçok hayvansever üyemize de dediğim gibi muhabbet kuşlarınızı olabildiğince cereyanda tutmamaya özen gösterin. Bir de kuşlarınıza olabildiğince karışık yem vermemeye özen gösterin, dal darı verebilirsiniz kuşunuz yavru ise, eğer büyük ise haftada 1-2 kez ödül niyetinde verebilirsiniz. Diğer durumda toptan yem satan yerlerden ak darı kullanmaya özen gösterin, sebze ve meyvelerden uzak tutun kuşunuzu ishal iken.
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
@Tevfik, ishal olan muhabbet kuşuna burada okumuştum da sanırım siz yazmıştınız kanarya yemi önermiştiniz? Kanarya yemi verilmesi muhabbet kuşlarında ishali keser mi?
 

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Haz 2019
Mesajlar
78
Tepkime puanı
39
Puanları
18
Yaş
23
Konum
Antalya
Muhabbet Kuşlarında Neden İshal Olur?
Muhabbet kuşlarının rengarenk özellikleri ve çıkardıkları güzel sesler, hayatımızı renklendirmektedir. Avustralyalıolan bu kuşlar, bu kıtada sürü halinde yaşayan güzel kuşlardır. Canlı renkleri ve insana huzur veren sesleri, bu kuşlara olan ilgiyi artırmıştır. Bununla birlikte, muhabbet kuşları ile ilgili bakım işlemleri de gündeme gelmiştir. Zaman zaman hastalanan bu kuşlarda en çok görülen hastalık ishaldir. İshal olmalarının birçok nedeni vardır. İlk akla gelen ve genel olarak sorunun kaynağı muhabbet kuşunun beslenmesi ile alakalı olabilir. Diğerlerine gelirsek;

1- Mevsimsel Değişiklikler
Kış aylarından yaz aylarına, yaz aylarından kış aylarına geçişlerde, bu renkli kuşlar ishal olur. Muhabbet kuşu sahiplerinin en çok canını sıkan durum ishaldir. Hava değişikliği, birçok canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da bazı biyolojik rahatsızlıklar meydana getirir. Havanın değişmesi ile birlikte metabolizmalarında farklılık meydana gelir.

2- Yalnızlık
Bu kuşlar yalnız kaldıkları zaman, bunalıma girerler. Eşi olmayan muhabbet kuşları, hırçın olur ve huzursuz olur. Bu durum ilerledikçe kuş çok yemeye başlar. Haddinden fazla yem ve su tüketmeye başlar. Bunun sonucunda ishal baş gösterir. Bu durumun ortadan kaldırılması için mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır. Eşi olmayan muhabbet kuşları, sağlıklı olmaz.

3- Muhabbet Kuşu Yemi Taze Olmalıdır ve Değiştirilmemelidir
Bu narin yapılı kuşlar için taze yem tercih etmelisiniz. Dışarıdan her hangi bir gıda veya yiyecek vermeye çalışmayın. Bu kuşların en önemli özelliği, hassas olmaları ve bu nedenle kısa sürede ishal olmalarıdır. Bu nedenle, taze ve sağlıklı yem konusuna dikkat etmelisiniz. Bayat veya hijyen olmayan yemler de ishale neden olur. Yem değişikliği de ishalin nedenleri arasında yer almaktadır. Her zaman aynı yemin kullanılması gerekir.

4- Bulundukları Ortam 22 Derece Olmalıdır
Ilıman iklim kuşu olan muhabbet kuşları, ılık havayı severler. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda çabuk hastalanırlar ve ishal olurlar. Bu narin kuşların bakımı için en uygun oda sıcaklığının tercih edilmesi gerekir.

5- Suyu Temiz Olmalıdır
Günlük temizlenmeyen sular, zamanla kirlenmeye başlar ve bakteri toplar. Bakteri toplayan su kuşu hemen ishal yapar. Bu nedenle düzenli su değişiminin yanı sıra sağlıklı suların tercih edilmesi de gereklidir.

Alıntıdır: AnatoliaPet
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular