Kuşum Ishal Oldu ?

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Kuşuma cuma günü salata ,maydanoz sapı,dal darı vermiştim ozmandan beride ishal ve geçmedi önce kustu şuan kusması yok ama ishali devam ediyor.Keyfi yerinde hareketli,enerjik kilosu 40 Gr 6 7 aylık erkek muhabbet kuşu.Banyo yapmıştı usutmuste olabilir

Ekli dosyalar

• IMG_20240630_105601_033.jpg
    IMG_20240630_105601_033.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 5

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, kusarken çıkardığı şey neydi? Yediği ürünleri, yemi veya sadece salyasını mı çıkardı?

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Şuanda birşey yapmayın, sadece takipte kalın. Dışkıda ishal dediğiniz durum da poliüriye benziyor. Yani idrar miktarının artması, ishal durumu daha farklı olur. Şuanda aktardan bulabilirseniz kayaç halinde (fotoğrafını aşağıya ekliyorum) kil alıp verebilirsiniz, yenilebilir kil olarak da satılıyor. Faydası olacaktır.

il_570xN.5303091089_9jcu.jpg

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Şuanda birşey yapmayın, sadece takipte kalın. Dışkıda ishal dediğiniz durum da poliüriye benziyor. Yani idrar miktarının artması, ishal durumu daha farklı olur. Şuanda aktardan bulabilirseniz kayaç halinde (fotoğrafını aşağıya ekliyorum) kil alıp verebilirsiniz, yenilebilir kil olarak da satılıyor. Faydası olacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 5771
Şu sıralar suyu fazla içiyor.Tesekkur ederim bulabilirsem alacağım

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Bulunduğunuz yer sıcak ise bundan dolayı su içmesi artmış olabilir. Sizin yediğiniz yiyecekleri yer mi, ekmek veya tuzlu herhangi birşey?

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Bulunduğunuz yer sıcak ise bundan dolayı su içmesi artmış olabilir. Sizin yediğiniz yiyecekleri yer mi, ekmek veya tuzlu herhangi birşey?
Ekmek ve tuzlu şeyler zararlı olduğu için vermiyorum.Bulup yeme durumu da olamaz mutfağa goturmuyorum.Genel olarak benim odamda ve salınıklar sadece uyku saatinde kafesine girerler.Odam sıcak oluyor.Pencereyi açamıyorum çünkü güneş yakıcı ve daha çok içeriyi sıcak yapıyor birde tam pencere onude durdukları için üşütme riskine karşı açmaya korkuyorum.Bu arada diğer kuş 1 2 yaşlarında ve onda böyle bir durum yok.

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Tuz alımında su tüketimi artıyor, bu yüzden sordum. Eğer sadece suluktan azalan suya bakarak bu yorumu yaptıysanız belki de banyo yapmaya çalışırken döküyordur. Bu yüzden su içme miktarını mümkün olduğunca takip etmenizde fayda var. Uzun süreli fazla su tüketimi için hastalıktan kaynaklanır diyemem ama normal zamanda da olmaz.

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Tuz alımında su tüketimi artıyor, bu yüzden sordum. Eğer sadece suluktan azalan suya bakarak bu yorumu yaptıysanız belki de banyo yapmaya çalışırken döküyordur. Bu yüzden su içme miktarını mümkün olduğunca takip etmenizde fayda var. Uzun süreli fazla su tüketimi için hastalıktan kaynaklanır diyemem ama normal zamanda da olmaz.
Takip ettiğimde genel olarak suyu fazla içtiğini gözlemledim.Yem sonrası yem için kafese girdiğinde suyu kana kana içiyor.Yada kafes dışından suya ulaşmaya çalıştığı durumlarda verdiğimde su içmeleri oluyor.Salata ve maydanoz sapı verdim ondan sonra böyle oldu kuşum alışık değil yeni yeni diğer kusumdan görüp yemeye başladı fazla vermiş yada ona dokunmuş olabilir mi

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Dokunmuş olacağını düşünmüyorum. Aslında imkanınız varsa veterinere veya veterinerlik fakültesine gidip genel bir kontrol yaptırmak mükemmel olur. Çoğu kişi için maddi olarak zor olması bir kenara kuştan anlayan hekin bulmak bile o kadar zor ki. En azından şuanda yediklerinden kaynaklı bir sorun gözükmüyor, dışkının düzelip düzelmediğini de siz takip edersiniz zaten.

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Dokunmuş olacağını düşünmüyorum. Aslında imkanınız varsa veterinere veya veterinerlik fakültesine gidip genel bir kontrol yaptırmak mükemmel olur. Çoğu kişi için maddi olarak zor olması bir kenara kuştan anlayan hekin bulmak bile o kadar zor ki. En azından şuanda yediklerinden kaynaklı bir sorun gözükmüyor, dışkının düzelip düzelmediğini de siz takip edersiniz zaten.
Maalesef Kanatli uzmanı yakınlarda yok yol gitsek hasta olmayan kuşu hasta etme ihtimalim var.Arada tıs tıs diye bir ses çıkarıyor hapşırma gibi bir şey sanırım grit kumuda bu ara fazla yemeye başladı birde yanına yeni bir kuş geldi stres kaynaklı da olabilir mi iyi anlasiyorlar aslında ikiside erkek bir birlerine yem verirken görüyorum kur yapiyorlar

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Hapşırma çok fazla olmadığı sürece normal. Stres birçok şeye sebep olabiliyor, aslında bu yüzden bir süre gözlemlemek iyidir. Çünkü stres kaynaklı ise bir süre sonra geçecektir.
Erkek kuşlar genelde cinsiyet ayırt etmez kur yaparken, hatta oyuncaklara veya size de yapabilirler çünkü bir nevi sevgi belirtisidir.
Kuş kumunu bir süre kafesten çıkarmanız iyi olur. Aşırı tüketim problem oluşturabiliyor çünkü gritli kumlar sindirilemez parçalardan oluşur. Onun yerine meşe kömürü veya kuş kömürü (meşe kömürü daha iyi bir tercih) koyabilirsiniz. Hem grit yerine geçer hem de sindirildiği için problem oluşturmaz.

Şuanda spesifik olarak bir hastalık belirtisi yok. Elbette imkan olsa, iyi bir veteriner bulunsa genel bir kontrol iyi olurdu. Ancak böyle bir seçenek olmadığı için şuanda kuşları en iyi şekilde beslemek, beslenmelerini çeşitli besinlere desteklemek en doğru yol olur. Özellikle bağışık sistemini güçlü tutacak, organları koruyacak şeyleri rutin olarak vermek faydalı. Bu açıdan size birkaç şey tavsiye edebilirim.

• Karaciğeri destekleme konusunda çok başarılı olan devedikeni tohumunu haftada 1 kere, kuş başına 6-7 tane verebilirsiniz. İçerisindeki slymarin maddesi organ hasarımı önleme ve iyileştirmede etkili.
  • Çörek otu tohumu veya yağı. Temel kullanım sebebi bağırsak floarasını düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmek, bu sayede hem sindirim sistemi düzelir hem de hastalıklara karşı direnci artar. Çörek otu tohumunu haftada 1-2 kere kuş başına yarım çay kaşığı kadar verebilirsiniz. Yağını ise - ki ben yağını kullanmayı tercih ediyorum - haftad 1-2 kere yeme damlatarak verebilirsiniz (3-4 damla yeter).
  • Zaten tavsiye ettiğim kil de çok faydalıdır, özellikle bulabilirseniz bentonit kil alın. Kuşların yemler, kuryemişler ve diğer tahılla aracılığı ile alabileceği aflatoksinleri (küflerin ürettiği bir çeşit toksik) absorbe eder ve zararını önler, farklı sebeplerden kaynaklı ishali tedavi edebilir, metal zehirlenmesinde ve toksin alımında kuşun sağlığını korumasına yardımcı olur.
  • Muhabbet kuşunun beslenmesinde filizlenmiş tohumlar ve mikro yeşillik olarak isimlendirilen çimler büyük bir yer kaplar. Bunları düzenli vermeyi ihmal etmeyin.

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Hapşırma çok fazla olmadığı sürece normal. Stres birçok şeye sebep olabiliyor, aslında bu yüzden bir süre gözlemlemek iyidir. Çünkü stres kaynaklı ise bir süre sonra geçecektir.

Erkek kuşlar genelde cinsiyet ayırt etmez kur yaparken, hatta oyuncaklara veya size de yapabilirler çünkü bir nevi sevgi belirtisidir.
Kuş kumunu bir süre kafesten çıkarmanız iyi olur. Aşırı tüketim problem oluşturabiliyor çünkü gritli kumlar sindirilemez parçalardan oluşur. Onun yerine meşe kömürü veya kuş kömürü (meşe kömürü daha iyi bir tercih) koyabilirsiniz. Hem grit yerine geçer hem de sindirildiği için problem oluşturmaz.

Şuanda spesifik olarak bir hastalık belirtisi yok. Elbette imkan olsa, iyi bir veteriner bulunsa genel bir kontrol iyi olurdu. Ancak böyle bir seçenek olmadığı için şuanda kuşları en iyi şekilde beslemek, beslenmelerini çeşitli besinlere desteklemek en doğru yol olur. Özellikle bağışık sistemini güçlü tutacak, organları koruyacak şeyleri rutin olarak vermek faydalı. Bu açıdan size birkaç şey tavsiye edebilirim.

Karaciğeri destekleme konusunda çok başarılı olan devedikeni tohumunu haftada 1 kere, kuş başına 6-7 tane verebilirsiniz. İçerisindeki slymarin maddesi organ hasarımı önleme ve iyileştirmede etkili.

Çörek otu tohumu veya yağı. Temel kullanım sebebi bağırsak floarasını düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmek, bu sayede hem sindirim sistemi düzelir hem de hastalıklara karşı direnci artar. Çörek otu tohumunu haftada 1-2 kere kuş başına yarım çay kaşığı kadar verebilirsiniz. Yağını ise - ki ben yağını kullanmayı tercih ediyorum - haftad 1-2 kere yeme damlatarak verebilirsiniz (3-4 damla yeter).

Zaten tavsiye ettiğim kil de çok faydalıdır, özellikle bulabilirseniz bentonit kil alın. Kuşların yemler, kuryemişler ve diğer tahılla aracılığı ile alabileceği aflatoksinleri (küflerin ürettiği bir çeşit toksik) absorbe eder ve zararını önler, farklı sebeplerden kaynaklı ishali tedavi edebilir, metal zehirlenmesinde ve toksin alımında kuşun sağlığını korumasına yardımcı olur.

Muhabbet kuşunun beslenmesinde filizlenmiş tohumlar ve mikro yeşillik olarak isimlendirilen çimler büyük bir yer kaplar. Bunları düzenli vermeyi ihmal etmeyin.
söylediklerinizi dikkate alacağim yardımınız için teşekkür ederim