Köpek Maması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
340
Köpek Maması Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Beslenme köpek ömrünü uzatan en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle köpek maması alırken, köpeğinizin kilosu, cinsi, aktivite alışkanlıkları ve alerji durumu göz önünde tutulmalıdır. Köpek mamaları ıslak ve kuru olmak üzere iki çeşittir. Besin değeri olarak aralarında fazla fark bulunmamaktadır. Ancak yaş mama hem yavru köpeklerde hem de yaşlı köpeklerde daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise, yaş mamanın daha kolay çiğnenebilmesidir. Unutulmamalıdır ki köpek maması alırken amacınız köpeğinizi doyurmak değil, doğru beslemek olmalıdır.

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi köpek mamasının iyi olduğuna dair kesin bir görüş yoktur. Bu nedenle köpek sahipleri mama seçerken genelde deneme yanılma yoluna giderler. Çünkü köpekler genelde tadını beğenmedikleri mamayı yemezler.

Birçok pet shopta açık mama bulunmaktadır. 2 ya da 3 gün yetecek mama alınıp, denenebilir. Bu şekilde en doğru mama en az maliyetle bulunur, aksi taktirde köpeğinizin yemek istemeyeceği mama elinizde kalır.

Mama kaliteleri, halk arasında market maması ve Premium mama olarak 2’ye ayrılır. Market mamalarının besin değerleri daha düşüktür. Mama alırken köpek maması paketinde AAFCO yazmasına dikkat edilmelidir. Bu yazı, mamanın yüksek kalite olduğunu gösterir. Ancak bilinmelidir ki her köpek maması her köpeğe aynı fayda sağlamaz. Bunu anlamanın en basit yolu ise, köpeğinizin dışkısıdır.

Dışkı çok sıvı ya da çok sert ise köpeğinize besin anlamında çok fazla fayda sağlamadı demektir.

Köpek Maması Yeterli Midir Yoksa Ek Gıda Verilmeli Midir?

Köpek maması genel olarak yeterli olsa da köpeğinize ara ara ek gıdalar vermeniz köpeğinizi ödüllendirir. Yoğurt, şeker oranı düşük meyve ile sebzeler ve elbette haşlanmış kemik köpeğinizin seveceği besinlerdir.

Ayrıca kemiği kemirmek hem köpeğinizin enerji atmasına hem de diş sağlığını korumada yardımcı olur. Birçok köpek sahibi köpek mamasını yoğurt, makarna gibi besinler ile de karıştırmaktadır.

Köpek Mamasını Değiştirmek İyi Midir?

Her zaman aynı mamayı yemek köpeğinizi bıktırabilir ve iştahsızlığa yol açabilir. Bu nedenle ara ara mama değiştirmek tavsiye edilir. Ancak mama birden değiştirilmemelidir.

Köpek maması köpek sağlığını direkt etkilediği için seçimlere dikkat edilmelidir.
 

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
447
Tepkime puanı
231
Puanları
43
Konum
İzmir
köpek mamasını olabildiğinde dikkatli seçmek gerekiyor aksi halde köpeğin ölümüne sebep olabilir. bu nedenle detaylı araştırmak veya veteriner hekime danışmak gerekli diye düşünüyorum.
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
Sadece köpek maması değil, tüm mamaları seçerken dikkat etmeliyiz. Pahalı bir mama kaliteli bir mama demek değildir. Forum içerisinde @socrabbit oldukça güzel bilgiler sağlıyor mamalar hakkında.
 

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,321
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Kaliteli bir mamanın en belirgin özelliği içeriğindeki yüksek et, düşük tahıl oranıdır. İçeriğinde tuz ve çeşitli kimyasallar (hidrolize protein vs.) olmamasına dikkat edilmelidir. Kedi-köpekler etçil olup sindirim sistemleri yalnızca eti sindirmek üzere geliştiğinden et dışında midelerine giren besinler onlara zarar verecektir. Sindirim sistemleri ancak yüz yıldır kuru mama denen gıda ile karşı karşıya olduğundan evrim geçirecek zamana sahip olamamıştır. "Köpekler zaten yıllardır kuru mama yiyor artık et yemeyi bünyeleri kaldıramaz" algısı tamamen yanlıştır.
Köpek mamalarında tahıl, pirinç vs. ürünlerinin kullanılmasının sebebi mamanın ucuz maliyete denk getirilmek istenmesidir. Mama şirketlerinin bu denli ucuza kaçma ve et kullanmama isteği yüzünden her yıl binlerce köpek zehirleniyor veya sindirim-boşaltım sistemi kaynaklı hastalıklara (obezite dahil) yakalanıyor. Savaşlar başlamadan ve kıtlık dönemine girmeden köpek mamaları konserve mama şeklinde içinde yalnızca et olacak şekilde hazırlanıyordu. Savaş sırasında mermi ihtiyacı arttığından konserve mama satışı yasaklanarak konservenin içerisindeki metalden de mermi yapılmaya başlandı. Çok geçmeden ortaya plastik poşet içerisinde kuru mamalar çıktı. Kuru mama hem daha ucuz hem pratik hem de toplu bir şekilde alınabildiğinden insanların yeni tercihi oldu ve tekrar konserve mamaya dönmek istemediler. Uzun lafın kısası kuru mamalar bir hayvanın değil bir insanın hayatını kolaylaştırdığından aslında hiçbir kuru mama yeterince iyi değildir.
 

Yusuf

Hayvansever
Kus Dostu
Katılım
5 May 2019
Mesajlar
18
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
Kayseri
Güzel bilgiler vermişsiniz hoşuma gitti elinize sağlık
 

ulfiye

Hayvansever
Balik Dostu
Katılım
23 Haz 2019
Mesajlar
30
Tepkime puanı
4
Puanları
8
Konum
Edirne
Cinsini bilmediğimiz kırma Bi köpek sahiplendik safkan köpek beslemesiyle arasında fark var mıdır daha az hassas olur ne versen yer dediler
 

Benzer konular