Kedi Aşıları - Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
219
Aşılar, kedinizin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynarlar. Veterinizle, kedinizin ihtiyaç duyduğu aşılar hakkında konuşun çünkü bu konu sizin konumunuza ve kedinizin içinde yaşadığı koşullara göre farklılık gösterebilir.

Kedilere Neden Aşı Yapılır?
Rutin aşılamalar kedi hastalıklarının meydana gelmesini engellemede önemli bir etkiye sahiptirler. Bazı (esas aşılar) tüm kediler için önerilirken bazıları (esas olmayan aşılar) sadece ortamları ve yaşam biçimleri dolayısıyla söz konusu hastalığa yakalanma riski olan kedilere önerilir. Veteriner hekiminizle hangisinin uygun olduğunu konuşun.

Yavrular ilk karma aşıyı genellikle 8-9 haftalıkken, bağışıklık artırıcı aşıyı ise 12 haftalıkken (kuduz aşısı da bununla birlikte) olurlar. Bağışıklığın kuvvetli olması için bir yıl sonra bir doz daha bağışıklık artırıcı aşı yapılır. Aşı yapılacağı zamanlarda kedilerin sağlığı yerinde olmalıdır ve veterineriniz de bu yüzden aşı yapmadan evvel kedinizin rutin muayenesini yapmalıdır.

Kedi Aşılarının Yan Etkileri
Her tıbbi müdahale gibi aşılamanın da bir takım yan etkileri vardır, ama uzmanların çoğu yararlarının yan etkilerinden fazla olduğu konusunda birleşirler. Son zamanlardaki en büyük endişe az sayıda kedinin enjeksiyon yapılan yerinde tümör gelişmesi ile ilgilidir. Bu komplikasyona ABD'de İngiltere'den daha sık rastlanmaktadır ve tümörlerin kuduz ve FeLV aşılarıyla bağlantılı oldukları düşünülmektedir. Riski en aza indirme konusunda atılacak adımları size açıklayabilecek kişi olan veteriner hekiminizle bunu ve diğer yan etkiler hakkındaki endişelerinizi konuşun.

220
Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalı?

Esas aşılar kedinizi aşağıdaki yaygın ve oldukça bulaşıcı hastalıklara karşı korur:
🐾 FELİNE PANLEUKOPENİA (Aynı zamanda FPV, FELINE ENFEKSİYÖZ ENTERITIS ve FELINE PARVOVIRUS olarak da bilinir) Ciddi bağırsak iltihaplarına neden olabilen son derece bulaşıcı bir virüstür. Bu hastalık kedinizin ölümüne sebep olabilir, fazlasıyla dikkat etmeniz gerekecektir.
🐾 FELİNE HERPESVİRUS (FHV veya FELINE RHINOTRACHEITIS) ve FELINE CALCIVIRUS (FCV) Bu virüsler çoğu "kedi gribi" vakasından sorumludurlar. Belirtileri arasında hapşırma, ağız ve burun akıntısı, öksürük, konjuktivit (göz nezlesi), ağız yaraları ve ateş vardır. Kedi gribi kedileriniz için ölümcül bir hastalıktır bu nedenle kesinlikle dikkat etmelisiniz ve bir an önce bu durumda veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.
🐾 KUDUZ: Bu genellikle ölümcüldür ve hayvanlardan insanlara kolaylıkla bulaşır. Kuduzun salgın olduğu ülkelerde esas aşılardan biridir. İngiltere'deki kediler yurtdışına çıkmadıkları müddetçe kuduza karşı aşılanmazlar...

Kedinizin koşullarına göre diğer aşıları olması da önerilebilir. Bu aşıları ise şunlardır:
🐾 FELINE CHLAMYDOPHILOSIS Bu bakteri konjuktivite ve bazen burun akıntısına neden olur. Kediler arasında doğrudan temasla bulaşır ve çok kedili evlerde yaşayan kedilere bu aşı sıklıkla önerilir.
🐾 KEDİ LÖSEMİSİ VİRÜSÜ (FELV) Bu virüs kediler arası doğrudan temasla bulaşır ve genellikle teşhisten üç yıl sonra ölümle sonuçlanır. Dışarıya çıkan kediler için genellikle önerilir, ama siz veteriner hekiminize her halükarda danışmayı ihmal etmeyin.

Son zamanlara kadar yetişkin kediler her yıl bağışıklık artırıcı aşıları rutin olarak oluyorlardı. Ancak bu aşıların etkinliğinin bir yıldan fazla sürdüğüne dair kanıtlar giderek fazlalaştığından yeni bilgilere göre çoğu kedi için esas aşıların (kuduz hariç) ve bağışıklık arttırıcıların üç yılda bir yapılması yeterli görülüyor. Yine de kedinizin sağlığını korumak için en uygun karar veteriner hekiminize danışarak alabilirsiniz.
 

Hulya

Hayvansever
Kus Dostu
Katılım
8 Mar 2019
Mesajlar
113
Tepkime puanı
30
Puanları
28
Konum
Izmir
Aşılar tümöre sebeb olabilirmiş yanlismi anladim
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2019
Mesajlar
258
Tepkime puanı
119
Puanları
43
Yaş
26
Konum
Zonguldak
Benim veteriner hekimim lösemi aşısının yapılmasına gerek yok demişti sizce de öyle mi?
 

Benzer konular