Kanarya Bira Mayası ve Kullanımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
379
Kanarya Bira Mayası ve Kullanımı


Yavru kuşların gelişiminde ve metabolizma güçlendirmesinde yardımcı, hastalık oluşumunun oranını düşürür ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Strese bağlı bütün rahatsızlıklardan korur hasta olmuş kuşlarında rahatsızlıklarından en kısa sürede kurtulmasını sağlar. Tüy mevsiminde kuşların tüy atılımını rahatlatır ve hızlandırır ayrıca tüylerin parlak ve sağlam çıkmasını sağlar.
Kuşların için güçlü bir vücut yapısı sağlar, yavru ve tüy dönemini oldukça rahatlatır.
Güçlü bir Vitamin deposudur B1, B2, B6 ve E vitaminleri bulunmaktadır.
İştah açıcı etkisi vardır. İştahsız kuşları yeme yönlendirir. Dişi kuş tarafından yumurtlanan yumurta sayısı çoğalır. Yavru veren yumurta sayısı artar. Çıkan yavrucukların yaşama nisbeti fazlalaşır. Dişi kuş tarafından yetiştirilen yavru sayısı artar.

İçerdiği Biotin ve B vitaminleri sayesinde heyecanlı, aşırı hareketli ve tedirgin kuşların sakinleşmesinde ve stresin azalmasında yardımcı olur.
İçersindeki Kolin sayesinde yaşlı ve hasta kuşların karaciğer metabolizmasını düzenlemede destekleyici bir etki gösterir.

Özellikle damızlıkları eşe hazırlama döneminde (eşe atmadan 2 ay evvelinden başlayarak) haftada 2 kez mamalarına (100 gr mamaya yarım çay kaşığı) eklenerek kuşlara verilebilir. Aşırıya kaçılması eş döneminde dişilerin sürekli yumurtlama ihtiyacı duyacağından yumurtaya yatmalarında bir dizi sorun yaşanacaktır. Bu olay kuş bilimcilerin tespiti olmayıp bizaat bizlerin yaşadığı tecrübedir. Çünkü bira mayası içerdiği E vitamini sebebiyle bir anlamda Bredmax veya Fertivit misali yem katkısı görevini görür.. Yani kuşların performansını artırıcı bir gıdadır. Aşırı kullanımı sağlık açısından sorun yaratmasa da üretimde problemlere yol açacaktır.

Yavru büyüten ebeveynlere verilen yumurta maması içinde verilmesinden ziyade yavrular yeme düşüp anne babadan ayrılınca verilmesi en uygun olanıdır. Mamalarına tuz serper gibi kullanmak yavruların çok hızlı bir şekilde büyümelerine faydası olacaktır.

Herhangi bir marka belirtmeden kanaryalara ait bira mayası görseli yerine normal bir görsel (kanarya görseli) paylaşıyorum.
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
Kanaryalar yazıları genel de hep boş kalıyor sanırım pek fazla kişinin ilgisini çekmiyor? Kanaryalar öttükleri zaman beni dinlendiriyor diyebilirim fakat gördüğüm kadarı ile çok fazla detayı mevcut, maması, bakımı vb. gibi durumlar için bayağı bilgi sahibi olmak gerekiyor. Şimdi öğrendiğim kanarya bira mayasının kullanımı hakkında bilgi, kanaryacıların yanında cahil kalmayacağım anlamını taşıyor :)
 

Benzer konular