Cam Kedibalığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Hayalet kedibalığı ya da buz balığı olarak da bilinen cam kedibalıkları adından da anlaşılacağı gibi saydam vücut yapısındaki balıklardır. İskeleti ve iç organları gözle görülebilir, diğer kedi balıkları gibi antene benzeyen bıyıkları vardır. Doğal yaşam alanları Güneydoğu Asya (çoğunlukla Hindistan, Endonezya ve Borneo) olan bu balıklar yaklaşık olarak 12-15 cm boyundadır.

Bilimsel adı Kryptopterus bicirrhis olan bu balıklar Indian Ghost olarak da bilinir ve Siluridae familyasına aittir. Karanlığı sevmeleri nedeniyle en aktif oldukları zamanlar şafak saatleri ve gün batımlarıdır. Gün içinde pek hareketli değillerdir. Yüzerken vücutları yatay pozisyonda yüzerler, dinlenirken kuyruklarını 30 ⁰ eğimle sarkıtırlar.

Cam Kedibalığı İçin Akvaryum Gereksinimleri
Barışçıl bir tür olan bu balıklar sürü balıklarıdır ve karma akvaryumlarda grup halinde beslenmeleri gerekir. Akvaryumun çoğunlukla orta kısımlarında, akıntılı yerlerde yüzerler. Durgun suları sevmezler. Eğer diplerde geziniyorlarsa bu strese girdiklerinin ve bir sıkıntı olduğunun göstergesi olabilir. Akvaryum hacminin en az 120 litre olması gerekir.

Ortam sıcaklığı 21-26 ⁰C ve sabit, pH 6-7, su sertliği ise 1-10 ⁰dH arası olmalıdır. Parlak ışıktan hoşlanmazlar. Bu nedenle akvaryumun aydınlatma sistemi buna göre ayarlanmalıdır. Aydınlık ortamda saklanmayı sevdikleri için dekorlar buna uygun seçilmeli, bitkiler sık yerleştirilmelidir. Sudaki değişimlere karşı hassas balıklar olduklarından nitrat seviyesi düşük tutulmalıdır.

Cam Kedibalığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Nitrat seviyesini nasıl düşüreceğinizi ve akvaryum kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi öğrenmek için şu yazıya da göz atabilirsiniz: Akvaryum Suyu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Cam Kedibalığı Bakımı ve Beslenmesi
Çok hassas balıklar olmaları nedeni ile Cam kedibalığı bakımı zordur ve deneyim gerektirir. Cam kedibalıklarının kendilerini güvende ve mutlu hissetmeleri için akvaryumda en az 5 tanesinin birlikte bulundurulması gerekir. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Diğer türlerle besleneceklerse kendileri gibi barışçıl tür balıklar seçilmelidir. Eğer agresif balıklarla beslenirse strese girerler ve renkleri beyaza döner. Rengi beyaza dönmüş cam kedibalıklarının kısa sürede ölmesi beklenebilir.

Çoğunlukla etçil olmalarına rağmen zaman zaman hepçil bir balık türüdür. Ancak her yemi beğenmezler. Genellikle küçük canlı besinleri tercih ederler. Akvaryumda beslemek için pul ve donmuş yemleri tüketmeye alışık türdeki cam kedibalıkları tercih edilebilir. Genellikle pul yemlere çok zor alışırlar; Hatta bazıları büyük uğraşlara rağmen hiç alışmaz. Sağlıklı kalabilmeleri için bazen artemia ya da su piresi ile beslenmeleri gerekir. Ancak pul yeme alışmış olanlar su piresini tüketmekten kaçınabilir.

Dondurulup kurutulmuş kan kurtları ve tubifex kurtları da verebilirsiniz. Saldırgan bir tür olmamalarına rağmen akvaryumdaki yavru balıkları yiyebilirler. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Akvaryumda çoğalmaları zordur ve Cam balıklarında üreme nadir görülen bir durumdur. Bunun için özel bir teknik yoktur, yumurtalarını bırakarak çoğaldıkları düşünülür.
 

Benzer konular