Bumblebee Kedi (Yayın) Balığı Bakım Rehberi

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Çeşitli renklere sahip canlı bir balık edinmek istediğinizde Bumblebee kedi balıkları tam olarak aradığınız tür olabilir. Bu deniz canlılarını izlemek son derece eğlenceli. Çoğu zaman kaya çatlaklarında gizlendiklerinde, yemek yemek için ortaya çıktıklarını zamanları kaçırmak istemeyeceğinize eminiz. Türün bilimsel adı Microglanis iheringi'dir. Pseudopimelodidae ailesine ve Microglanis cinsine aittir.

Bumblebee Kedi Balığının Görünümü
Bumblebee yayın balığı, bir akvaristin ayrım yapmasına yardımcı olmak adına aşağıdaki özelliklere sahiptir:
  • Vücut üzerinde siyah ve sarı şeritler bulunur.
  • Gövde çatal benzeri bir kuyruk yüzgeci ile uzun yapıdadır.
  • Sırt yüzgeci öne doğru çıkık ve dikenler iyi gelişmiştir.
  • Kafa, belirgin yan çizgilerle düz bir formdadır.
  • Kedilerdeki gibi bıyıkların bulunduğu geniş bir ağzı vardır. Bazı balıklarda, bu bıyıklar göğüs kısmından omurgalara kadar ulaşabilir.
  • Anal yüzgecin biraz üstünde yağ yüzgeci bulunur.
  • Kuyruk sapı çevresinde koyu kahverengi bir renk vardır.
  • 8 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler.
  • Uygun bakım sağlandığında yaklaşık 5 yıl veya biraz daha fazla yaşayabilirler.
Bumblebee Kedi Balığı Yetişme Ortamı
Bumblebee yayın balığı Güney Amerika'nın ve Asya'nın bazı bölgelerinde yetişir. Bulunduğu ülkeler Columbia, Venezuela ve Peru'dur. Vahşi doğada, bu balık bol miktarda kaya ve çakıl ile yüksek hızda akan suyu sever. Akvaryumda beslemek için de bu tür bir ortam sağlanmalıdır.

Bumblebee Kedi (Yayın) Balığı Bakım Rehberi.jpg


Bumblebee Yayın Balığı İçin Akvaryum Gereksinimleri
Bir Bumblebee yayın balığı beslemek zor değildir. Aşağıdaki tank koşullarını sağlamak oldukça yeterli olacaktır:

İyi bir yüzücü oldukları için büyük bir tank ideal bir seçim olacaktır. En az 60 litre su bulunmalıdır. Nitekim, yetişkin kedi balıkları genellikle yavrulardan daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Tanklara, gece hayvanı oldukları için bol miktarda dal parçası, kaya ve içlerine girebilecekleri alanlar sağlanmalıdır.

Tank, bir tür örtü sağlayan canlı bitkilerle donatılmış olmalıdır. Balığın ışık mevcudiyeti olduğunda saklanmayı sevdiğini, genellikle karanlık olduğunda ortaya çıktığını unutmayın. Bunun için en iyi seçenekler Java Eğreltisi, Anubias ve Amazon Kılıcı bitkileridir.

Akvaryum suyunun sıcaklığı yaklaşık 21-25 santigrat derece olarak ayarlanmalıdır. Akar sularda yüzmeyi sevdikleri için benzer bir ortam sağlamalısınız. 6.5 ila 7.7 su pH'ı idealdir. Su sertliğini yaklaşık 8-12 dHG'ye kadar tutmalı ve suyu her hafta değiştirdiğinizden emin olmalısınız. Balık en çok akvaryumun alt tabanın vakit geçirmeyi sevdiği için o kısım özellikle iyi ayarlanmalıdır.

Diğer Balıklarla İlişkileri
Mütevazı bir balık olduğundan, akvaryumu başkalarıyla paylaşabilir. Ancak, yırtıcı olduğu için daha küçük balık türleriyle birlikte beslemekten kaçının. Tankı bu kedi balığı ile kolayca paylaşabilen balıklar arasında Gurami, Yılanbalığı, Barb, Yanardöner Köpekbalığı, Leopar Vatoz Balığı, Çoğu Çipura, Gökkuşağı Köpekbalığı ve Tetra bulunur.

Bir diğer arı desenli balık Bumblebee Gobi için şuna da göz atabilirsiniz: Bumblebee Gobi (Kayabalığı) Bakım Kılavuzu
 

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
981
Çözümler
26
Tepkime puanı
508
Puanları
93
Yaş
18
Konum
İstanbul
En sevdiğim balık türü kedi balığı, neden bilmem çok hoşuma gidiyor görünüşü.
🐈+🐟'ı
 

Benzer konular