Amerikan Cichlidleri Genel Özellikleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Çiklitler Afrika, Orta ve Güney Amerika, Ürdün, İran, Hindistan ve Sri Lanka bölgelerinde bulunabilen büyük bir tatlı su balıkları ailesidir. Dünya çapında en az 1.350 çiklit türü olduğu ve henüz yüzlerce türün keşfedilmeyi beklediği tahmin edilmektedir.

Fiziksel Özellikler
Amerikan Cichlidleri çok çeşitli vücut şekilleri sergiler. En yaygın form oval ve biraz yanal olarak basık olanlardır. Ancak bazı türler de güçlü bir şekilde silindirik ve uzundur. Bireylerin büyüklüğü türlere göre yaklaşık 6 cm ila 2.5 metre arasında değişir. Bu aile, farklı türler arasında bulunan parlak renklerin ve renk desenlerinin bolluğu ile bilinir. Balıklarda bulunan hemen hemen her renk, çiklit türlerinde de mevcuttur. Dünyadaki Çiklit türlerinin çoğu Doğu Afrika'daki üç büyük gölde bulunur: Malavi Gölü, Victoria Gölü ve Tanganyika Gölü. Sadece Malawi Gölü 500'den fazla tür içerir.

Amerikan Cichlidleri Beslenme Düzeni
Çiklitler çok çeşitli beslenme adaptasyonlarına sahiptirler. Fitoplankton, zooplankton, yumuşak dipli birikintiler, bentik algler, uzun bitkiler, böcekler, yumuşakçalar, balık pulları ve yüzgeçleri, balık yumurtaları ve larvalar ile beslenebilirler.

Yaşam Alanları
Amerika Çiklitleri Amerika'nın tropikal ve subtropikal sularında yaşayan geniş bir tatlı su balıkları ailesinden oluşur. Çiklitler çok çeşitli su habitatlarına sahiptir: göller, nehirler, akarsular ve bataklıklar gibi sığ alanlarda; ayrıca çamur, kum, kaya veya bitkisel diplerde ve su sıcaklıklarının 20 ° C'den (yüksek olduğu yerlerde yaşayabilirler.

Amerikan Cichlidleri Genel Özellikleri.jpg


Üreme ve Büyüme
Amerikan Cichlidleri ağızda kuluçkaya yatmaktadır. Dişi, döllenmiş yumurtaları ve gelişmekte olan yavruları, ağzında daha fazla tutamayacağı zamana kadar ağzında tutar. Bu süre boyunca yemek yemez. Güney Amerika’daki diğer türler yumurtalarını alttaki hazır bir alana bırakırlar ve yumurtaları üç aya kadar korurlar. Buna substratum yumurtlama adı verilir.

Birçok türün ayrıntılı ve karmaşık üreme davranışları vardır. Bazı çiklit erkekleri, dişileri kendilerine çekmek için ayrıntılı platformlar veya kumdan kaleler oluşturur. Ayrıca erkekler kur yaparken renkleri daha da canlı hale gelebilir.

Korunma Durumu
Birçok çiklit türü kendi doğal alanı dışındaki sulara da tanıtılmıştır. Bu istilacı türlerin genellikle yerli hayvanlar ve ekosistemler üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. İyi bilinen Amerikan çiklitleri Papağan, Melek, Astronot, Sayika, Zebra, Ramirezi, Jack Dempsey gibi popüler akvaryum türlerini içerir.

Çiklitler arasındaki beslenme adaptasyonlarının çeşitliliği, avlarının renk desenlerini taklit etmelerini sağlar. Başka bir beslenme adaptasyonu, dibe doğru inen ve hareketsiz duran bir çiklit türünü içerir. Renk deseni, avı olan çöpçü balıklarını kendisine çeken çürüyen bir cesede benzemektedir.

Diğer bölgelerde yaşayan çiklitler için şunlara da bakabilirsiniz:

Tanganyika Cichlidleri Genel Özellikleri Nelerdir?

Afrika Çiklitleri (Cichlid) - Malavi Gölü ve Victoria Gölü
 

Benzer konular