Zıplayan Örümcekler Hakkında Tuhaf Bilgiler

ElliYedi

Hayvansever
Kus Dostu
Katılım
28 Tem 2022
Mesajlar
25
Tepkime puanı
8
Puanları
3
Konum
Sinop

Jumping-spider.jpg


1) Dünyanın heryerinde bulunurlar!​

Bilinen 6.200 zıplayan örümcek türü vardır. Bu nedenle, hemen hemen her yerde bulunabilirler! Kutup bölgelerinde ender rastlansa da dünyanın her yerinde bulunurlar. Bir araştırmacının raporuna göre 1975 yılında Everest Dağı yamaçlarında bulunduğu söylenmektedir.

2) Vücut uzunluklarının 50 katına zıplayabilirler!​

Bu zıplamayı yapmaya hazır olduklarında vücutları, üst bölgedeki kasları kasarak aşırı bir basınç oluşturur. Bu, kanın bacaklarından hızla akmasını sağlar. Bacakların ani ve hızlı uzaması örümceği hedeflediği yöne doğru iter.

3) Güvenli iniş yapmak için ağını kullanır!​

Çılgın atladıkları için güvenlik ağına ihtiyaç duyarlar. Tıpkı diğer örümcekler gibi onlar da ipeksi ağ yaparlar. Atladıklarında, çekme halatı görevi gören hızlı bir ağ hattı oluşturur. İpeğin yardımıyla, sonunda düzgün bir iniş yaparlar.

4) Erkek örümcekler kur yapmak için dans ederler!​

Zıplayan bir örümceğe gelince, erkek dişileri çekmek istediğinde karınlarını yere vurur. Harika olan şey, zıplayan örümceklerin ayaklarını yere vurmasıdır. Bu olay insan gözünün göremeyeceği hızlarda olur.

5) Avlarını yakalamak için ağını kullanmaz!​

Çoğu örümcek türü için ağları yemeklerini yakalamalarına yardımcı olur. Ancak zıplayan örümcekler farklıdır. Zıplama becerileri ile aynı sonucu elde edebildikleri için buna ihtiyaçları yoktur. Bitki maddeleri de dahil olmak üzere yediklerinin çoğu küçük böceklerdir. Zıplayan bir örümceğin zehri bazı bitkiler, küçük hayvanlar, böcekler ve diğer büyük hayvan türleri için tehlikelidir. Zehirleri insanlara zarar vermeye yetmez.

6) Kulakları ve kulak zarları yoktur!​

Evet, doğru okudunuz. Kulak zarları veya işitecek kulakları yoktur. Ama harika bir işitme duyuları var. Hassas, duyusal tüyleri sayesinde ses dalgalarından titreşim alabilirler. Tüy, zıplayan bir örümceğin gövdesi boyuncadır ve bu, beyne bir sinyal görevi görür. Araştırmacılar bu durumu 2016'da öğrendiler.

7) İnanılmaz görüş alanına sahiplerdir!​

Daha yakından bakarsanız, başlarının ortasında iki küçük göz, iki büyük gözü öne çıkarır. İnanılmaz bir görüşe sahip olmalarını sağlayan 4 büyük boy gözleri vardır. Daha küçük gözler onlara hareket hissi ve geniş açı sağlar. Öte yandan, daha büyük olanlar onlara renk ve uzamsal keskinlik görme yeteneği sağlar. Ayrıca, retinaları kendi başlarına bile dönebilir. Böylece başlarını hareket ettirmeden etraflarına bakabilirler.

8) Haşhaş tohumu büyüklüğünde beyne sahipler!​

Araştırmalar, zıplayan örümceklerin haşhaş tohumu büyüklüğünde bir beyne sahip olduğunu gösteriyor. Zıplayan bir örümceğin küçücük bir beyni olmasına rağmen zekidirler. Araştırmalar, türlerinin avlarının izlemesi karmaşık yollar planlar.
 
Benzer konular Forum Tarih
T Örümcekler 0 1K

Benzer konular