Yengeçler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
Kalın dış iskeletleriyle bilinen bir canlı türü olan yengeçler kıskaçlarının varlığı ile de tanınırlar. Denizlerde yaşam alanı oluşturan canlı türleri arasında yer almalarına rağmen tatlı sularda ya da karalarda yaşayan türleri de mevcuttur. Farklı boyutlarda olan yengeç türlerinden söz etmek mümkündür. Yan yürümeleri en fazla bilinen özelliklerinden biridir ve hem etçil hem de otçul olarak yaşam sürebilirler. Su yosunları, solucanlar, yumuşakçalar yedikleri besin türlerinin bazıları olarak göze çarpmaktadır. Yengeçler Hakkında Bilmeniz Gerekenler oldukça fazladır. Yengeçlerle alakalı bazı ilginç bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Yengeçler Neden Yana Doğru Yürür?

• Yengeçlerin yan yan yürüme nedenlerinden biri bacaklarını sadece bu yönde hareket ettirebilmelerinden kaynaklanırken, suyun yoğunluğu sebebiyle de bu davranışı gerçekleştirirler.

Yengeçler Neyle Beslenir?

Yengeçler genel olarak su yosunları tüketseler de yumuşakçalar, bakteriler, tortullar da yedikleri gıdalar arasında yer alabilmektedir.

Yengeçler Nerelerde Yaşar?

• Bir yengecin yaşaması için su kütlelerinin olduğu yerler gerekir. Denizler, okyanuslar yaşam alanlarını oluştururken bazı türler tatlı sularda ve karalarda da yaşayabilir. Denizlerin çok derin kısımlarında dahi yaşam alanları olabilmektedir. Antartika’da buzulların altında dahi yaşayan yengeç türlerine rastlanmaktadır. Dünya’nın her yerinde yengeç türlerine rastlamak mümkündür.

yengecler-hakkinda-bilmeniz-gerekenler.png


Yengeçler Nasıl Ürer?

• Dişi yengecin yumurta bırakması sonucu yengeçler çoğalabilirler. Dişi yengeçlerin milyonlarca yumurtası olabilmektedir. Dişi yengeç yumurtalarını karın bölgesinde taşımasıyla bilinir.

Yengeçler Tehlikeli midir?

• Yengeçler pek çok türü olan canlılardır. Bazen bu türler arasında zehirli olanlarıyla karşılaşmak mümkündür. Boyları 1cm ile 4m arasında değişebilmektedir.

Yengeç Türleri Kaç Adettir?

• Yengeç türleri yapılan araştırmalarla yaklaşık olarak 5000 adet olarak tespit edilmiş durumdadır. Bunların dışında da türlerin olabilme ihtimali söz konusudur. Yengeç türleri arasında farklı renkte olanlar da vardır. Renklerinin oluşmasında yaşadıkları şartlar etkilidir. Yaşadıkları ortamlarla uyumlu renk yapıları olabilmektedir.

Yengeçlerin Vücut Yapıları Nasıldır?

• Yengeçlerin vücutları sert bir kabukla kaplıdır. Aynı zamanda kıskaçları vardır ve oldukça sert bir yapıda oluşmuşlardır. Farklı renklerde yengeç türleri olabileceği gibi bazıları renk değiştirebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca on bacaklı ve kaburgalı hayvanlar grubunda yer alan bir tür canlıdırlar.

Yengeçler Nasıl Avlanırlar?

• Yengeçlerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları kıskaçları vasıtasıyla olmaktadır. Avlarını kıskaçlarıyla yakalarlar ve parçalamak için onlardan yardım alırlar.

En Büyük Yengeç Türü Hangisidir?

• Japon Örümcek Yengeci adı verilen bir tür bulunur ve bu yengeç türünün ebatları oldukça büyüktür. Büyüklüğü 12 metreye civarına kadar çıkabilen bu türde ağırlık ise 20-25kg arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu türler eklembacaklılar grubunda yer alır ve eklembacaklıların en büyükleridirler. Yaşam alanları ise okyanuslardır.

Yengeçler Görür mü?

Yengeçler oldukça iyi görebilen canlılar grubunda yer almaktadır. Gözlerinin güçlü olması sonucunda gittikleri yeri görmede hiçbir sıkıntı yaşamazlar.

Yengeçler Nasıl İletişim Kurar?

• Yengeçler birbirleriyle iletişim kurmak istediklerinde bunu kıskaçlarını sıkma biçiminde gerçekleştirirler.

Yengeçler Nasıl Saklanırlar?

• Bir yengeç saklanmak istediğinde hızlı bir şekilde kendini kuma gömebilme becerisine sahiptir.

Dünyanın En Küçük Yengeç Türü Hangisidir?

• Yengeç türleri arasında yer alan Bezelye Yengeçleri Dünya üzerinde tespit edilen en küçük türde yengeçtir.

Yengeçler Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusunda öğrenilebilecek daha birçok şeyin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yapılan çalışmalar, yengeçlerle ilgili çeşitli bilimsel bulguları oluşturmaya olanak tanırken dünya üzerinde yaşayan ve bilinmeyen türlerin de olduğu düşünülmektedir. Yengeçler insanlar tarafından da besin olarak tüketilen canlılardır. Deniz canlıları arasında yer alan yengeçlerin yaklaşık olarak 1.5milyon ton civarında her yıl yakalandığı bilinmektedir. Deniz canlıları açısından değerlendirildiğinde bu miktar yaklaşık olarak %20’lik bir kısma tekabül etmektedir.
 

pirtikkedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Eki 2019
Mesajlar
43
Tepkime puanı
16
Puanları
8
Konum
Pırtık Şehri
Yararlı bir yazı olmuş. Bir de konu ile alakalı olmayacak belki ama eskiden blog.hayvanlar tarzında bir sayfanız vardı, şimdi göremedim. Duruyor mu hala?
 

Benzer konular