Mono Balıkları Özellikleri ve Bakım Önerileri

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,321
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Mono balıkları acı su balığıdır. Mono Monodactylus Argenteus bilimsel adıdır. Minik, yuvarlak elmasa benzer şekliyle çoğu akvaryumseverin favori balık türünden bir tanesi olmayı başarmıştır. Mono balıkları çoğunlukla gümüş renklidir.

Mono Balıkları Genel Özellikleri
Mono balıkları çoğunlukla sarımsı gümüş rengindedir. Dikey siyah şerit şeklinde desenleri bulunur. Bu şeritler genellikle vücutlarının ön kısmında ikişer tane bulunur. Bir şerit gözünün içinden geçerken, diğer şerit solungaç boyunca ilerler. Yavru Mono balıklarının sırt yüzgeçleri daha parlaktır.
Mono balıklarının bir diğer ismi de Ay balığıdır. Ay balıkları ortalama 15 cm büyüklüğündedir. Bu balıklar yalnız yaşamaktan hoşlanmaz, bu sebeple sürü şeklinde beslenmelidir. Kendi türlerine ek olarak Argus balığı gibi balık türleri de aynı akvaryumda beslenebilirler.
Mono Balığı Habitatı ve Mizacı
Mono balıklarının bakımı ilk başlarda kolay gibi görünse de balıklar yaşlandıkça daha iyi koşullar gerektiğinden deneyimsiz akvaryumseverlere tavsiye edilmez. Mono balıkları fazla besin tüketmezler, dondurulmuş gıdalar ve hazır balık yemleri ile beslenebilirler. Bunlara ek olarak marul ve ıspanak da tüketebilirler.
Mono balıkları ürkek canlılardır. Akvaryumun camına vurulmasından, anlaşamadıkları türlerle birlikte yaşamaktan rahatsız olurlar. Mono balığı almadan önce mutlaka hangi türlerle anlaşabildiklerini öğrenmek gerekir.

Mono Balıkları Özellikleri ve Bakım Önerileri.jpg

Monolarda Akvaryum Bakımı
Mono balıkları küçük olmalarına rağmen devamlı besin tüketir ve dışkılarlar. Akvaryum suyunun devamlı temiz kalabilmesi içinse güçlü bir filtre kullanmak gerekir. Akvaryumu düzenli olarak temizlemeli ve su kalitesi kontrol altında tutulmalıdır.
Mono balıkları için ideal akvaryum 200-250 L arası olmalıdır. Küçük olmalarına rağmen akvaryum içerisinde gezmekten oldukça keyif alırlar. Çeşitli dekorasyonlar ve canlı bitkiler kullanmak da akvaryumu güzelleştirecektir. Gününü dekorasyonlarla oynayarak geçiren Mono balıkları daha mutlu olacaktır.
Mono balıklarda suyun sıcaklığı, sertliği ve ph’ı oldukça önemlidir. Akvaryum suyunun sıcaklığı 23,9 - 27,8 ° C arasında olmalı, pH 7.2-8.5 aralığında olmalıdır. Suyun sertliği ise 8 - 14 dGH arasında tutulmalıdır.

Akvaryum suyunu nasıl ayarlayacağınız hakkında bilgi edinmek için şu yazıya da bakabilirsiniz: Akvaryum Suyu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
@Gülce tarafından düzenlenmiştir.
 
Son düzenleme:

Benzer konular