Kuşumun Neyi Var?

Tülin Gürel

Hayvansever
Kus Dostu
IMG_20240909_114944.jpg

Merhabalar, kuşumu 3 veterinere götürdüm, verilen ilaçlar kullanılan kremler hiçbir işe yaramadı. Neyi olduğunu anlamıyorum. Boynunun solunda bir yumru var, kursağında beyaz bir tabaka var. İştahı çok yerinde ama çok halsiz çok baygın. Neyi var anlayan var mı? Ne yapmam gerekiyor?

Ekli dosyalar

• IMG_20240909_104639.jpg
    9.9 MB · Görüntüleme: 3

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Bir mantar enfeksiyonu olması yüksek ihtimal. Dediğiniz beyaz tabaka vb. lezyonlar çoğunlukla bundan kaynaklanır. Gittiğiniz veterinerler ne çeşit ilaç ve kremler verdi

Tülin Gürel

Hayvansever
Kus Dostu
Bir mantar enfeksiyonu olması yüksek ihtimal. Dediğiniz beyaz tabaka vb. lezyonlar çoğunlukla bundan kaynaklanır. Gittiğiniz veterinerler ne çeşit ilaç ve kremler verdi
Öldü maalesef bugün. 2 hafta ayakta tutabildik çocuğumu. Yine de verilen ilaçların yazayım.

Berovit (yanlış yazmadıysam) ve Baytril. Baytril sulandırılmış bir şekilde verildi. Bir de yara için terramycin göz merhemini sürmemizin işe yarayacağını söylemişlerdi. Daha önce hasta olan kuşlarıma neocure kullandığımda 3 ila 5 gün arasında hemen geçiyordu bir şeyleri kalmıyordu. Ona da kullandım ama hiçbir işe yaramadı. Veteriner de zaten o işe yaramaz psikolojisi bozulmuş eğlendirmeniz lazım vesaire demişti.

Bu arada not olarak ekleyeyim, kuşum, dişisi tarafından ağır bir şekilde ısırıldı. Her yeri kan içindeydi ve sarı kantaron yağı ile kendine gelmiş yaraları iyileşmişti. Fakat bu süreçte gerek yağdan dolayı gerek de cidden çok kötü ısırıldığı için uçamadı ve morali epey bozuktu uçamadığı için. Yağı epey arındırdım hiçbir sorun kalmamış derken bu manzarayla karşılaştım iki hafta önce. Yani kısacası küçük bedeni üst üste bu kadar hastalığa dayanamadı. Yine de diğer kuşlarımın başına gelirse (Allah korusun) ne yapmam gerektiğini, nerede yanlış yaptığımı söylemenizi isterim. Teşekkürler dönüt yaptığınız için

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, cevabınızı gördükten sonra yazmaya fırsatım olamadı.

Berovit dediğiniz ürün ilaç kullanımında, sindirim sorununda veya iştahsızlık durumunda kuşlara verilen takviye edici bir ürün. Baytril ise bazı bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlar için kullanılan bir antibiyotik. Ancak antibiyotikler mantar enfeksiyonlarında etkisizdir. Malesef doğru ilaç verilmemiş.

Yaşadığı olay strese sebep olmuş olmalı. Kuş türleri strese kariı duyarlıdır. Stres durumunda vücutta bulunan, hastalık yapan organizmalar ile savaşan yararlı bakterilerin (bunlara probiyotik denir) sayısı azalır. Mantarlar gibi hastalık yapan organizmalar halihazırda vücutta bulunur. Probiyotik dengesi bozulduğunda ise artmaya başlar ve nu hastalığa sebep olur. Yani bu yüzden stres durumunda kuşlar hasta olabiliyor. Size verebileceğim tavsiye öncelikle kuşların stres seviyesini düşük tutmak olur. Dar kafes, gece düzensiz yakılan ışık, küçük çocukların kafesi rahatsız etmesi gibi etkenler strese sebep olur. Geniş bir kafes içinde oynayıp kurcalayabileceği oyuncaklar olması güzel olur.

Bağırsaklardaki probiyotikleri arttırmak için de bazı besinler verebilirsiniz. Çörek otu yağı bu konuda etkili, haftada 2 kere kuşunuza verirseniz bağışıklık sistemi güçlü olur. Ayrıca düzenli sebze tüketmesine de dikkat edin. Kafesinin içinde bir parça meşe kömürü bulunsun (kuş kömürü diye satılan ürünlerden daha faydalıdır).

Bu arada kantoron yağı yaralanmalarda çok ideal. Kullandıktan sonra sonra temizlemek için biraz kül kullanabilirsiniz. Kuş kül yese bile sorun olmaz, doğal bir yağ sökücü. Ayrıca tüylerdeki mantar ve parazitleri de engellediği için ben banyo suyuna az bir miktar koyarım. Size de tavsiye ederim.