Kaçak Muhabbet Kuşu Bulduk?

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba dün dışarıda bir muhabbet kuşu bulduk yem yiyor su içiyor ama devamlı kabarık duruyor ve uyukluyor ayrıca elimi uzattigimda ısırma eğiliminde kola omza gelip konuyor ama ele gelmiyor gagası kesilmiş uzamış yada kırılmış tekrar uzamış bilemiyoruz.Kuş ishal değil ama dışkısı biraz siyah gibi (bana öyle geliyorda olabilir ) tüylerini strese bağlı yoluyor yada tüy dökümü döneminde tuylerinkapsul şeklinde dokulmuyor probiyotik verdim b vitaminide pazartesi vericem şuan için başka yapılabilecek bir şey var mı

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, kuşun birkaç fotoğrafını ekler misiniz. Ayrıca elinizdeki yem ve vitaminlerin markasını/fotoğrafını paylaşır mısınız.

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar, kuşun birkaç fotoğrafını ekler misiniz. Ayrıca elinizdeki yem ve vitaminlerin markasını/fotoğrafını paylaşır mısınız.
Versele lega yem
röhnfried etrobac,BT amin forte, gervit kullanıyorum.
Kuşun yaşı ve cinsiyeti hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG-20240614-WA0017.jpg
    IMG-20240614-WA0017.jpg
    815.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG-20240614-WA0014.jpg
    IMG-20240614-WA0014.jpg
    854.1 KB · Görüntüleme: 8

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Hayırlı bayramlar, kuşunuz birkaç yaşında (1 yaşından büyük) erkek. Ancak gaga durumu dikkatimi çekti, bir sağlık problemi var muhtemelen. Acaba ayaklarının da fotoğrafını çekebilir misiniz, tırnak yapısına bakacağım.

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Hayırlı bayramlar, kuşunuz birkaç yaşında (1 yaşından büyük) erkek. Ancak gaga durumu dikkatimi çekti, bir sağlık problemi var muhtemelen. Acaba ayaklarının da fotoğrafını çekebilir misiniz, tırnak yapısına bakacağım.

Diğer kuşumla beraber temasta ettiler hastaysa kusumada geçmiş mıdır

Ekli dosyalar

• IMG_20240617_130429_077.jpg
    IMG_20240617_130429_077.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 6
  • VID_20240615_115707.mp4
    30.3 MB

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Öyle bulaşıcı bir sorun değil, karaciğer yağlanması var gibi duruyor. Ancak fotoğraflar çok net değil, mümkünse aşağıda işaretlediğim yerin yakından ve net bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz.

IMG_20240617_131226.jpg

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Öyle bulaşıcı bir sorun değil, karaciğer yağlanması var gibi duruyor. Ancak fotoğraflar çok net değil, mümkünse aşağıda işaretlediğim yerin yakından ve net bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 5763

Ekli dosyayı görüntüle 5763
Biraz kilolu duruyor

Ekli dosyalar

• IMG-20240617-WA0000.jpg
    IMG-20240617-WA0000.jpg
    129 KB · Görüntüleme: 6

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Sizin söylemleriniz ve kuşun fiziksel durumundan dolayı karaciğer yağlanması olduğunu düşünüyorum. Elbette bir veteriner kontrolünden geçmeden kesin yargı vermek yanlış olur. Ancak öyle bir durum yoksa bile tedavi süreci olan doğru bir beslenme programı ve bol bol haraketin bir zararı olmayacaktır.

Aslında bu tedavi şeklinden bahsetmedim önce sizin mevcut olarak baktığınız kuşu nasıl beslediğinizi, neler verdiğinizi öğrensem güzel olur. Çünkü karaciğer yağlanması bağlamında yazacağım şeyler aslında sağlıklı kuşlar için de geçerli, sizin neyi ne kadar doğru yaptığınızı öğrenmem daha spesifik bilgiler vermemi sağlar.

zynppppp

Hayvansever
Kus Dostu
Sizin söylemleriniz ve kuşun fiziksel durumundan dolayı karaciğer yağlanması olduğunu düşünüyorum. Elbette bir veteriner kontrolünden geçmeden kesin yargı vermek yanlış olur. Ancak öyle bir durum yoksa bile tedavi süreci olan doğru bir beslenme programı ve bol bol haraketin bir zararı olmayacaktır.

Aslında bu tedavi şeklinden bahsetmedim önce sizin mevcut olarak baktığınız kuşu nasıl beslediğinizi, neler verdiğinizi öğrensem güzel olur. Çünkü karaciğer yağlanması bağlamında yazacağım şeyler aslında sağlıklı kuşlar için de geçerli, sizin neyi ne kadar doğru yaptığınızı öğrenmem daha spesifik bilgiler vermemi sağlar.
3 aydır kuş bakıyorum daha önce hiç bakmadım ve haliyle bu konuda acemiyim.Kuşum 6 aylık olduğu için diğer yiyecekleri tanımıyor ve korktuğu için yemiyor alıştırmaya calisiyorum.Suan sadece dal darı ve versele Laga kuş yemi yiyor.Dal darıyı haftada sadece birgün veriyorum yada vereceğim dal darıyı parça parça hergun ödül şeklinde veriyorum.Kafesinde grit kum,kalamar kemiği ve gaga taşi var.Gun içerisinde saat 12 .00 13 .00 arasında saliyordum akşam uyku saatinde kafesine kendi giriyordu ama oda sıcak olduğu için bu sıralar olabildiğince balkona çıkarıp hava aldiriyorum.