Istakozların Büyümesi ve Gelişmesi Nasıl Olur

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,933
Puanları
113
Konum
Türkiye
Istakozlar denizlerde yaşam süren kabuklu canlılardır. Çeşitli türlere sahip bir canlı grubu olan ıstakozların renkleri de farklı olabilmektedir. Istakozların renkleri mavi, kahverengi ya da yeşil olabilmektedir. Ahtapotlar ıstakozları yiyen canlılar olarak bilinmektedir. Istakoz besin değeri yüksek bir canlıdır ve kaynar suya canlı vaziyette atılarak pişirilir. Bunun sebebi ise aniden ölmediği takdirde etini bir madde salgılayarak zehirlemesidir. Kaynar suya atıldığında bağırdığına dair yapılan söylentiler gerçeği yansıtmaz zira kendisinde ses telleri mevcut değildir. Kabuklu bir canlı türü olduğu için kabukları bu tarzda ses çıkarır. Istakozların Büyümesi ve Gelişmesi Nasıl Olur?Sorusuna yönelik verilecek cevaplar arasında ıstakozun denizlerde yaşayan ve yumurtlayarak üreyen bir canlı olduğu yer alır.

Istakozlar Nerede Yaşar?

Istakozlar denizlerde, tatlı sularda yaşayabilirler. Genellikle diplerde kayaların aralarına gizlenirler

Istakozlar Neyle Beslenir?

Denizlerde yaşayanlar balık ve algleri yiyerek beslenir. Ölü deniz canlıları da yedikleri arasındadır. Tatlı suda yaşayanları ise solucanlar, böcek larvaları bulunur. Istakozlar kurtçuklar, minik balıklar ya da salyangozlarla beslenen bir canlıdır. Eklembacaklı hayvanların kabuklular grubunda yer alan ıstakozlar eti için insanlar tarafından avlanır.

istakozlar-nasil-buyur-gelisimleri-nasil-olur.png


Istakozlar Nasıl Dünyaya Gelir?

Dişi ıstakoz yumurtlayarak yavru yapar. Yumurtalarını yaklaşık 10-12 ay boyunca karnının altında tutar bir seferde yaklaşık 100000 yavru yumurtlayabilen ıstakoz türleri bulunmaktadır.

Dişi ıstakozun yavruları yumurtadan çıkınca yaklaşık 1cm uzunluğundadırlar. Yaklaşık 10-12 gün kadar yüzen bu larva şeklindeki ıstakoz yavruları dibe inerler. Larvalar çiftleşmeden sonra bir süre dişi ıstakozun vücudunda kalırlar daha sonra ortam koşulları, suyun ısısı müsait olduğunda döllenirler

Istakozlar Nasıl Büyür?

Istakozlar vücutlarını kaplayan sert bir kabuk içinde yaşayan canlılardır. Dış yüzeyini kaplayan kabuk ıstakoz büyüse dahi genişlemez bu durumda da ıstakoz zaman zaman kabuk değiştirmek zorunda kalır.

Istakozlar kabuk değişimine ihtiyaç duyduklarında bir kaya oluşumu gibi yapılanmaların altına gizlenir ve kabuklarını çıkarırlar, yeni bir kabuk oluşuncaya kadar burada gizlenen ıstakozlar bu davranışlarını birçok kez tekrar ederler. Istakozların büyümeleri için kabuk değişimi zorunludur.

Istakozlar suyun içinde yaşayan canlılar olduklarından dolayı sudan çıkınca birkaç gün yaşaması mümkündür. Yaşayabilmesi için solungaçlarının nemli olması gerekecektir.

Istakozlar besin değeri yüksek canlılardır ve insanlar tarafından tüketilirler. Avlanmaları konusunda farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda izin verilir çünkü neslinin tükenmesi istenmez. Kısa sürede büyüyen bir canlı değildir yetişkinlik evresine geçmek bir yavru ıstakoz için uzun zaman alır. Bu sebeplerle ıstakoz neslinin tükenmesi engellenmek istenir. Istakozların avlanması konusunda bir kontrol sağlanmaması nesillerinin tükenmesiyle neticelenebileceğinden bu tedbirler gereklidir.

Istakozlar türlerine göre farklı büyüklüklerde olabilirler. Yaşadıkları ortamlar büyüklüklerinin belirlenmesinde etkili olur. Istakoz türleri arasında yer alan Avrupa ıstakozu diğer türlere kıyasla en lezzetli ve seçkin ıstakoz olarak kabul edilmektedir. Boy olarak diğer ıstakoz türlerine nispetle küçük bir ıstakozdur. Bir Avrupa ıstakozu yaklaşık olarak 55-60 yıl ömür sürebilmektedir. Deniz diplerinde çamurlu ortamlarda yaşadıkları görülmektedir. Besin değeri açısından oldukça yüksek kalitede olan bu ıstakoz türü oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.

Istakozlar Nasıl Büyür? Gelişimleri Nasıl Olur? Konusuna yönelik bazı bilgiler ıstakozu tanımamız için bize yardımcı olsa da denizlerde veya tatlı sularda yaşayan bu kabuklu canlı türüne yönelik daha birçok bilgi mevcuttur. Oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek bir eti olan ıstakozlar dünyanın çeşitli yerlerinde avlanmakta ve ülkelerin ekonomilerine katkı sağlamaktadır. Avlanmasına çeşitli zaman aralıklarında izin verilen ıstakozun nesli tükenmemesi için böyle bir tedbir uygulanmaktadır.
 

Benzer konular