Deri Alti Enfeksiyonu

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar,petshopta kaderine terkedilen yine bir yavruya denk geldim,öncelikle sarı şeyin yem filan olduğunu düşündüm ancak temizleyici anladım ki göz üzerinde deri altında devamlı sarı akıntı var,o akıntı birikip taşlaşmış,teramycn sürüyorum ağızdan ilaç verme şansım yok çünkü iştahı zaten kapalı mide boş,başka ne yapabilirim yardımcı olur musunuz.Ikinci resim temizlenmis hali
1000013441.jpg
1000014746.jpg

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, bu durumdaki kuşların hiçbir müdahale yapılmadan sarılmayı beklemesi çok kötü. Dediğiniz gibi bir iltihaplanma olabilir. Petshopların ekseriyeti hijyenik değildir ve bundan kaynaklı oradaki hayvanlar hastalanır. Yapabileceğiniz en iyi şey bulunduğunuz yerde bir kliniğe veya fakülteye götürmek olur. Profilinizde konum olarka Balıkesir yazıyor. Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile iletişime geçebilirsiniz. Sitesine baktım ve egzotik hayvan kabul ettikleri yazıyor, ilettişim numarası da var. Çoğu veteriner kliniği kuşlara bakmaz, baksa bile çok masraf çıkartır. Bu yüzden ilk önce fakülteye gitmek daha iyi olur.

Kuş dişi ve yaşlı durmuyor. Mevcut sorundan kaynaklı tüy dökümü yaşamış olabilir. Gagasında, yaşlı veya sağlıksız kuşlarda görülen bir katmanlaşma var. Fakülteye gittiğinizde onu da sorun, bir mantar sorunu olabilir.

Siz zaten kuş besliyordunuz. Şuan bu kuş dışında evinizde kuş var mı?

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar,evde 1 tane sağlam 3 tane doğuştan felçli muhabbet kuşum var,onları da bu çocuk gibi gözden çıkarılmış kafes dibinde bekleyenlerden aldım farklı zaman aralıklarında,onlar iyi şükür ama fakülte için mesafe çok uzak,il.merkezinde,bir de bu çocuk mavi cereli yandan beyaz çıkmış,erkek olduğunu düşünüyorum,foruma yazdığım gün dediğim gibi teramycn başlamıştım enfekte durumu azaldı ancak hala ürkek ve vitamin desteğine rağmen iştahsızlık,belli bir travma yaşamış bu,kafesiyke getirip bıraktılar ben de koydum kenara demişti kuşçu,elimden geleni yapmaya çalışıyorum desteğiniz için teşekkür ederim

Sultanım

🇵🇸
Moderatör
Kus Dostu
Beslediğiniz kuşlardan uzak tutmanızda fayda var, bulaşıcı olabilir. Burun deliğinin çevresi beyaz duruyor, bu yüzden dişi dedim. Ancak dediğiniz gibi fotoğraf yanıltmış olabilir. Siz kremi kullanmaya devam edersiniz zaten, faydası oluyor belli ki. Ayrıca bir şekilde odun külü bulabilirseniz suyla karıştırıp o bölgeyi sık sık yıkayabilirsiniz. Kül antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahip, iyi gelecektir. Güçlü kalabilmesi için protein ağırlıklı besleyin (haftada 2 kere haşlanmış yumurta, haşlanmış tavuk vs verebilirsiniz). Bağışıklığının da güçlü kalması için çörek otu yağı verebilirsiniz. Neler sevip sevmediğini bilmediğiniz için farklı besinler koyun önüne, iştahsız olsa bile sevdiği birşey olursa ilgisini çekebilir.

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Çok teşekkür ederim,inşallah güzel haberler veririm
Evet diğerlerinden ayrı tutuyorum hatta kafesleri bile birbirinden uzak,