Çöpçü Balığı Hakkında Sorular

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
8 Tem 2021
Mesajlar
93
Tepkime puanı
15
Puanları
8
Yaş
20
Konum
Türkiye
Arkadaşlar çöpçü balığı alacağım 2 tane. Size bazı sorularım olacak.

1. İki adet çöpçü balığı mutlu olabilir mi?

2. Çöpçü balıkları kaplumbağa yemini tüketebilir mi?

3. Çöpçü balıkları için ısıtıcı gerekli midir? Gerekli ise 28 derece su ısısı onlara yeter midir?
 

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
265
Tepkime puanı
165
Puanları
43
Yaş
18
Konum
İstanbul
1. İki tane mutlu olmaz. Bu balıklar sürü psikolojisine sahip türler. Aslında neredeyse çoğu balık türü böyle. Ya kalabalık bir gruba ihtiyaç duyuyorlar yada bir eşe. Bu yüzden min 6-8 tane sınır vardır. Bunun aşağısına inmek mantıklı olmaz.

2. Kaplumbağa yemi kaplumbağanın doğal diyetine göre hazırlanmıştır. Çöpçü türlerine göre olmadığı için yeseler bile sağlıklı olmaz. Türü geçelim balık yemi bile olmadığı için önermem ben. Çöpçü alınacağı zaman her balıkta olduğu gibi en az 3-4 çeşit kaliteli yem, tablet yem almak lazım.

3. Evet gerekli. Türden türe değişir bu arada yine de. Çöpçü dediğimiz corydoraslar 50 yi aşkın belki. Bu yüzden tam türe karar verip istediği sıcaklığı öğrenmek mantıklı olur. Ama genel olarak 28°C fazla, 25-26°C uygun oluyor.

Birde bir konuda uyarmak istiyorum. Eğer çöpçüleri kaplumbağanızın yanına almak istiyorsanız bunu kesinlikle yapmayın. Kaplumbağa balık ile beslenecek son canlılarda. Çöpçülef 4-5 cm lik ufak türler, bir kaplumbağa çok rahat yemese de yüzgecine vs. bir yerine zarar verir. Ki avcı bir canlı, bu gayet normal. Ölü balık atınca yiyen bir canlı bir de hareketli balığa kayıtsız kalacağını düşünmek tamamen insanın kendi çıkarına göre karar vermesi oluyor. Sözüm size değil. Eğer ki örnek aldığınız bir kurulum, balıkla kaplumbağa besleyen kişiler varsa onlara.
Ek olarak, zaten biyolojik açıdan da sağlıksız olur. Kaplumbağalar suyu hızlı kirleten, dışkılarıda yüksek oranda amonyak olan canlılar. Balıklar ile beraber beslemek su değerlerinin uymaması bakımından da olamaz.
 

Benzer konular